Haber

Şehrin ortasında ekolojik tarım

DOĞAL AVCILAR ÇANKAYA BOSTA’DA İŞ BAŞINDA

Çankaya Belediyesi’nin kentte vatandaşlara tarım yapma imkanı sunan Kent ve Tarım Hobi Konutları’nın bahçelerini zararlı böceklerden koruma görevi uğur böceğine ait. Bahçede yetişen uğur böcekleri yaprak bitlerini ve böcekleri doğal olarak yok eder.

Kent yaşamının stresini atmak ve üretim memnuniyetini yaşamak isteyen vatandaşlara tarımsal işcilik konusunda teorik ve uygulamalı eğitimler vermek için hizmet veren Mutlukent ve Çet Kent ve Tarım Hobi Evleri, günümüzde farklı bir çiftçiliğe ev sahipliği yapıyor. Doğadan gelen bir modül olan uğur böcekleri, sebzeler için oldukça israf eden ve hızla çoğalarak onları yıpratan yaprak bitlerini yok etmek için ev üretimi için doğal ilaçların kullanıldığı meyve bahçelerinde artık kullanılmaktadır. Çankaya Belediyesi belediye ve tarım hobi konutu eğitmenleri uğur böceğini doğal bir çabayla yetiştirip bahçeye bırakıyor.

AVCILAR BAHÇESİNDE YETİŞTİRME

Doğal uğraşı başlatmak için ilk yumurtaları alıp erginleri oluşturan Çankaya Belediyesi Ziraat Mühendisleri, bahçedeki bitkilerde buldukları uğur böceği yumurtalarını toplayarak besin ortamlarına yerleştirdi. Yumurtadan çıkan larvaları bahçedeki yaprak bitleriyle besleyerek büyüten ziraat mühendisleri, çeşitli metamorfozlar geçirmiş larvaların bir kısmını ergin olduklarında bahçeye bırakmışlar ve onları zayi olan böceklerle beslenmelerine izin vererek baskı altında tutmuşlardır. Besiyerinde kalan ergin uğur böceklerinden yeni yumurtalar elde edilmiştir. Günümüzde üçüncü nesil uğur böceği besi ortamında yumurta formunda bulunmakta ve savurgan arayışlarında meyve bahçelerinde doğal avcı görevi görmektedir.

YENİ DÖNEMDE YENİ EĞİTİMLER

Kimyasal kullanılmadan tarımsal üretim yapılabilen meyve bahçelerinde her yıl bahçecilik ve yapay ürün yetiştirme eğitimleri verilmektedir. Bahçede verilen eğitimlere katılarak kendi eserlerini yetiştiren Çankayalılar, zaman zaman bahçeyi ziyaret ederek eserlerinin geliştirilmesine yönelik uygulamalı eğitimler alıyor. Yeni eğitim döneminde doğal avcı yetiştirmek için eğitimler de planlanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

karasuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu