Haber

Kefen yok, tören yok, kimlik yok: Hatay’da zeytin ve mersin dallarıyla defin…

Ceren Deniz – Kadir Cesur

HATAY – Merkez üssü Maraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntıların 13’üncü gününde, büyük yıkımın yaşandığı Hatay’da bazı enkaz alanlarında iş makineleriyle arama çalışmaları sürüyor. Yaşam süresinin halen devam ettiği belirtilen bu enkaz alanlarında depremzedeler yakınlarından haber bekliyor. Enkazdan çıkarıldıktan sonra kimliği tespit edilen cesetlere kimlik bilgileri, kimliği belirlenemeyen cesetlere numara verilerek işlem gerçekleştirilir. Kimliği tespit edilemeyen cesetlerden analiz için numune alınır. Enkaz alanlarında tutulan resmi tutanak tutulduktan sonra cenazeler defin araçlarıyla Adlı Tıp Kurumuna, hastanelere veya Hatay İl Uyum Kurulu tarafından belirlenen merkeze nakledilir.

MASTERLER İŞ MAKİNELERİ İLE KAZI YAPIYOR

Enkaz alanlarından kentteki mezarlıklara giden güzergahta, afetlerde hayatını kaybedenleri cenaze araçları taşıyor. Hatay’ın merkez ve ilçelerindeki mezarlıklara kurulan çadırlarda cenazelerin defin işlemleri başsavcı ve savcılar tarafından yürütülüyor. Kentteki bazı afet bölgelerinden çıkarılarak mezarlıklara taşınan cesetler, ceset torbası veya battaniye içinde, kefensiz, törensiz ve çoğu kimliksiz olarak defnediliyor. Her mezarlıkta uzun şeritler halinde yan yana gömülen cenazelerin başında yas, mezarların üzerinde zeytin ve mersin kolları vardır.

MEZAR ÜZERİNDEKİ İSİM VEYA NUMARASI

İnsanların yakınlarının defnedildiği yerin bilineceğini ummaya başladığını söyleyen Kezban Münker, enkaz başındaki çaresizliğin mezar başında da yaşandığını belirterek, mezarlıklara gömülmeyi şöyle anlatıyor: Emin olmayanlar için verilen rakamlar yazılır. Sürekli yeni mezarlar kazılıyor. Ölülerimiz yıkanmaz. Bir ceset torbasına konur ve gömülür. Kayıplarımızı mezarlığa gömüp enkaza dönüyoruz. İçi acıyor ama yapacak bir şey yok. Bu bir utanç.”

haber-gercus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu