Haber

Çin Filipinler’i egemenlik ihlali konusunda uyardı

PEKİN, 9 Ağustos (Xinhua) — Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Wu Qian Salı günü yaptığı açıklamada, Çin’in ulusal egemenliğini kararlı bir şekilde korumak için gerekli önlemleri almaya devam edeceğini söyleyerek Filipinler’i taahhütlerini yerine getirmeye ve kışkırtıcı eylemlerini durdurmaya çağırdı. .

Wu, söz konusu açıklamayı, Çin’in Ren’ai Jiao açıklarında Filipinli ikmal gemileriyle ilgili atılımına Filipinler ve ABD’nin tepkisinin sorulması üzerine yaptı.

Sözcü, Çin’in Ren’ai Jiao da dahil olmak üzere Nansha Qundao adaları üzerinde egemenliğe sahip olduğunu ve bunun yeterli tarihsel ve yasal kanıtlarla desteklendiğini söyledi.

Filipinler’in Ren’ai Jiao’da “karaya oturmuş” bir askeri gemiye yasa dışı yollardan malzeme göndermeye teşebbüs ederek taahhüdünü ihlal ettiğini belirten sözcü, eylemi Çin’in egemenliğini ihlal etmek ve Güney Çin Denizi’ndeki Tarafların Davranış Bildirgesini ihlal etmekle kınadı. .

Çin Sahil Güvenlik gemilerinin Filipinler teknelerini yasalara uygun olarak durdurduğunu ve uygun kolluk kuvvetleriyle uyardığını belirten Wu, söz konusu hareketin meşru, yasal, profesyonel ve standart nitelikte olduğunu söyledi.

Sözcü ayrıca, ABD’nin Çin’in meşru kolluk kuvvetleri faaliyetlerine ilişkin asılsız açıklamalarına da kararlılıkla karşı çıktıklarını belirtti.

ABD’ye bölge ülkelerinin arasına nifak tohumları ekmeyi derhal durdurması çağrısında bulunan Wu, ABD’den Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki bölgesel egemenliğine, denizcilik hak ve çıkarlarına ve ülkelerin çabalarına saygı duymasını istedi. Güney Çin Denizi’nde barış ve istikrarı korumak için bölgede. .

Wu, Çin ordusunun Çin’in ulusal egemenliği ile denizcilik hak ve çıkarlarını savunma misyonunu kararlılıkla yerine getireceğini kaydetti.

habergulsehir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu