Haber

Bakan Soylu: “İBB’de toplam bin 668 kişi hakkında terör örgütleri ile irtibatlı ve iltisaklı olduklarına dair ilişik kaydı ve adli kayıt bulunduğu…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bin 600’ü aşkın kişinin terör örgütleriyle kontaklı olduklarının tespit edildiğini belirterek, “İBB’de toplam bin 668 kişi hakkında terör örgütleri ile irtibatlı ve iltisaklı olduklarına dair ilişik kaydı ve adli kayıt bulunduğu tespit edilmiştir” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü Demet Sezen Toplantı Salonu’nda belediyelere yönelik soruşturmalara ait basın toplantısı düzenledi. Gerçekleştirilen soruşturmalar çerçevesinde Mersin Büyükşehir Belediyesi ve belediyeye bağlı kurumlarda 54 kişinin terör örgütleriyle kontaklı olduklarını belirten Bakan Soylu, “Mersin Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşları ve şirketlerinde terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı şahısların istihdam edildiği savlarına ait olarak mülkiye ve ticaret müfettişleri tarafından bir idari soruşturma başlatıldı ve Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı şirketlerde toplam 54 kişinin terör örgütleriyle irtibat, iltisaklı olduğu tespit edildi. Bunlardan 30 şahıs hakkında ‘PKK/KCK veya FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olmak, terör örgütü propagandası yapmak’ kabahatlerinden verilmiş mahkeme kararları var, kimilerinin ise yargılamaları sürüyor. 54 bireyden öteki 24 şahsın ise kelamda ‘değer ailesi’ olması açısından birinci ve ikinci derece yakınları olan bireylerin PKK/KCK terör örgütünün dağ takımında yahut Avrupa ülkelerindeki yapılanması içerisinde yer aldığı, kimilerinin güvenlik güçlerince sağ olarak ele geçirilmiş olduğu ve haklarında isimli süreç yapıldığı anlaşılmıştır. Bu 54 şahıs işe alınırken geçerli mevzuat kararları uygulansaydı, bunların işe girmeleri mümkün olmayacaktı. Bu mevzuda sorumluluğu bulunan 21 kişi hakkında müfettişlerimizce tevdi raporu düzenlenmiş ve Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına hata duyurusunda bulunulmuştur” açıklamasında bulundu.

“Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesinde iki isimli soruşturma yürütüldü”

Mersin Büyükşehir Belediyesinde çalışan ve terör örgütü propagandası yapan şahısların yakalandığını söyleyen Bakan Soylu, şunları dedi:

“İşin bir de isimli soruşturma safhası var. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesinde iki isimli soruşturma yürütüldü. PKK/KCK terör örgütü ismine kırsal alanda silahlı hareket yaparken etkisiz hale getirilen örgüt mensuplarının birinci derece aile yakını olan, terör örgütü tarafından kelamda ‘değer ailesi’ olarak isimlendirilen, toplumsal medya hesapları üzerinden PKK/KCK terör örgütünü öven, PKK/KCK elebaşının posteri altında fotoğraf çektirip paylaşan, PKK/KCK silahlı terör örgütünün kelamda bayrağını, flamasını paylaşan, kırsal alanda faaliyet gösteren PKK/KCK terör örgütü mensuplarının silahlı olacak formda fotoğraflarını paylaşan, yapılan aramada terör örgütü elebaşına ve mensuplarına ilişkin fotoğraf, görüntü üzere malzemeler ele geçirilen ve 2019 yılında gerçekleştirilen mahallî seçimlerden sonra Mersin Büyükşehir Belediyesinde işe girdiği anlaşılan 10 belediye çalışanı, 15 Eylül’de yapılan operasyonla gözaltına alınmıştır. Bu 10 belediye çalışanından ikisinin çocuklarının PKK/KCK kırsal alanında faaliyet gösterirken etkisiz hale getirildiği ve diğerlerinin birinci ve ikinci derece aile bireyleri hakkında terör suçlarından işlem yapıldığı tespit edilmiştir. Gözaltıların hemen ertesi günü adli makamlara sevk edilen şahıslardan 3’ü tutuklanmıştır. 7 şahsın ise isimli denetim kararı ile yargılanmalarına devam edilmektedir.”

“Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla Bağlar Dairesi Lideri Bedrettin Gündeş’in terör örgütü propagandası yaptığı tespit edilmiştir”

Belediyenin Basın İşlerinden Sorumlu Başkanı Bedrettin Gündeş’in terör örgütü propagandası yaptığının tespit edildiğini aktaran Bakan Soylu, “Mersin Büyükşehir Belediyesindeki ikinci isimli soruşturmada da 28 Eylül tarihinde PKK/KCK terör örgütünün propagandasını yapan ve terör örgütüne eleman temin eden ortalarında 18 belediye çalışanının bulunduğu 20 şahıs yakalanmış ve gözaltına alınmıştır. Soruşturma kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla Alakalar Dairesi Lideri Bedrettin Gündeş’in terörist cenazelerine katıldığı, maddi destek sağladığı, terör örgütü propagandası yaptığı tespit edilmiştir. Adli makamlara sevk edilen bu kişi tutuklanmıştır” dedi.

“Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Funda Buyruk’un teröre yardım ve yataklık suçlamasıyla yargılaması devam ediyor”

Bakan Soylu, Adana’nın Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Funda Buyruk’un ve bazı belediye personellerinin terör örgütleriyle bağlantısı olduğunu belirterek şunları dedi:

“Bir öteki tespitimiz Adana Seyhan Belediyesine aittir. Burada da ‘Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Funda Buyruk’un PKK terör örgütünün kelamda bölge sorumlusu ve hala tutuklu olan terörist Mehmet Saruhan ile irtibatlı olduğu ve belediyeye kelamda ‘değer ailesi’ olarak eleman aldığı savları vardı. Bu tezlere ait mülkiye ve ticaret müfettişleri tarafından yürütülen soruşturmada Seyhan Belediye Lider Yardımcısı Funda Buyruk’un teröre yardım ve yataklık suçlamasıyla yargılamasının devam ettiği, aynı zamanda Bakanlığımızca açığa alındığı, son mahalli idareler seçiminden incelemenin başladığı 22 Temmuz tarihine kadar Seyhan Belediyesi’ne bağlı ‘Seyhan İmar İnşaat Kültür Sağlık Ticaret Anonim Şirketi’nde işe alınan 501 bireyden 234 kişi hakkında hiçbir biçimde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması talebinde bulunulmadığı, bu şahıslardan hala belediye şirketinde çalışan 12’sinin kendilerinin veya birinci ve ikinci derece yakınlarının çeşitli tarihlerde terör bağlantılı eylemler içerisinde bulundukları tespit edilmiştir. Bu 12 şahıstan 1’i hakkında terör örgütüne üye olmak kabahati çerçevesinde yürütülen soruşturma devam ediyor. 3’ünün ise PKK/KCK terör örgütüne üye olma, PKK/KCK ismine korsan şova katılma, PKK/KCK terör örgütünün propagandasını yapma cürümlerinden mahkumiyet kararları olduğu ve bu hataları isimli sicil dokümanlarında göründüğü halde belediyede çalışmaya devam etikleri tespit edilmiştir.”

“Funda Buyruk’un örgütle iltisaklı şahısları işe aldığı tespit edilmiştir”

Funda Buyruk’un terör örgütleri ile ilişkili kişilere iş verdiğinin tespit edildiğini söyleyen Bakan Soylu, “‘Seyhan İmar İnşaat Kültür Sağlık Ticaret Anonim Şirketi’nde işçi istihdamından sorumlu olan idare heyeti üyeleri ile istihdam edilen çalışanın güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yaptırma misyonu verilen belediye yetkilileri hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığına hata duyurusunda bulunulacaktır. 27 Haziran tarihinde Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında PKK/KCK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyon neticesinde örgüt yapılanmasında yer alan 37 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Funda Buyruk’un belediye binasında bulunan makam odasında, ‘Binevş Kültür ve Sanat Derneği’nde ve şahısların ikametlerinde yapılan aramalarda 3 adet ruhsatsız tabanca, çok sayıda örgütsel doküman ve yasaklı yayınlar ele geçirilmiştir. Soruşturma kapsamında Seyhan Belediye Lider Yardımcısı Funda Buyruk’un örgütle iltisaklı şahısları işe aldığı tespit edilmiştir. Belediye çalışanı Mahsum Uzun’un da terör örgütü tarafından ‘değer ailesi’ olarak isimlendirilen ailelerden olduğu ve kız kardeşi ‘Amara-Semsur’ kod isimli ‘Çağla Uzun’un PKK/KCK terör örgütünün kırsal alanında faaliyet yürütmekteyken 2017 yılında etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir. İsimli makamlara sevk edilen 4 şahıs tutuklanmış, 2 belediye çalışanının de ortalarında bulunduğu 27 şahsın isimli denetim kararıyla yargılanmalarına devam edilmektedir” ifadelerini kullandı.

“İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığında tekniker olarak çalışan Mustafa Demir’in sözde PKK kongresine katıldığı tespit edilmiştir”

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilgili de terör soruşturmalarının olduğunu dile getiren Bakan Soylu, “Soruşturma yürütülen bir diğer belediye de İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen isimli soruşturmada haklarında söz ve teşhis bulunan PKK/KCK terör örgütü ismine faaliyet yürüten bireylere yönelik başlatılan operasyonda gözaltına alınan 50 şüpheliden biri olan Mustafa Demir’in SGK kaydında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığında tekniker olduğu yazmaktadır. Bu kişi gözaltına alınmış, sevk edildiği adli makamlarca tutuklanarak cezaevine teslim edilmiş ve halen Sincan Cezaevinde bulunmaktadır. Bu kişinin ayrıca Kandil bölgesinde 15-20 Mayıs 2004 tarihinde sözde ‘PKK Korgragel 2. Kongresi’ne katıldığı tespit edilmiştir” şeklinde konuştu.

“CHP’li belediyelerin terör örgütleri faaliyetleri içerisinde bulundukları tespit edilmiştir”

Gaziantep’teki belediyelerde de terör örgütü bağlantılarının bulunduğunu belirten Bakan Soylu, “Bir başka isimli soruşturma Gaziantep’te yürütülmüştür. 14 Temmuz 2020 tarihinde PKK/KCK terör örgütünün kelamda cezaevi iç-dış uyum, bayan alan, kent meclisi, mali ve ekonomik alan, ideolojik alan, devrimci gençlik hareketi, demokratik toplum kongresi, Halkların Demokrat Partisi (HDP) Gençlik Meclisi içerisinde aksiyon ve faaliyetlerde bulundukları tespit edilen 11 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Soruşturma kapsamında Şehitkamil Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Belediye Meclis Üyesi Hurşit Besle’nin KCK/Türkiye masası yapılanması ve mahalle meclisleri içerisinde faaliyet yürüttüğü ve bu amaçla ev toplantıları düzenlediği; Şahinbey CHP İlçe Belediye Meclis Üyesi Avukat Adnan Erol’un PKK/KCK cezaevi dış uyumu içerisinde faaliyet yürüttüğü anlaşılmıştır. İsimli makamlara sevk edilen ismi geçen şahısların ‘silahlı terör örgütü kurma, yönetme veya üye olma’ cürmünden yargılamaları sürmektedir” diye konuştu.

“MLKP’li Cebrail Gündoğdu’nun Ayvalık Belediyesinden iki çalışının meskeninde barındığı tespit edildi”

Balıkesir Ayvalık Belediyesi’nden iki kişinin terörden arananlar listesinde ‘turuncu’ kategoride yer alan MLKP’li Cebrail Gündoğdu’ya yardım ve yataklık takviyesi sağladığını açıklayan Bakan Soylu şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz nisan ayında Bursa’da cezaevi aracına bir bombalı saldırı düzenlenmiş, bir infaz koruma memuru arkadaşımız şehit olmuştu. Ayvalık’ta gerçekleştirdiğimiz soruşturmada, bu hareketin failleri olan ‘Tanya’ kod isimli Seda Baykan ve Dilek Arsu, 17 Eylül’de İzmir’in Dikili ilçesinde yapılan operasyonda Mehmet Mustafa Uzkar’a ait hücre evinde yakalandılar. Aynı evde kaldığı tespit edilen MLKP terör örgütünün içerisinde sorumlu düzeyde faaliyet gösteren ve ‘turuncu’ kategoride aranan ‘Zafir-Emre’ kod adlı Cebrail Gündoğdu ise 22 Ekim’de İzmir Menemen’de yakalandı. Cebrail Gündoğdu’ya Ayvalık ilçesinde yardım ve yataklık edip, ikametlerinde barındırdıkları tespit edilerek gözaltına alınan 8 şahıstan Tuğba Erol ve Rana İzdeş’in Ayvalık Belediyesine ait olan ‘Güzel Ayvalık Besin Turizm Sanayi ve Ticaret LTD’ şirketinde çalıştıkları; Umur Özgültekin isimli kişinin 2011-2019 yılları arasında Ayvalık Belediyesi’ne ilişkin şirketlerde SGK kayıtlarının olduğu belirlendi. Bu tespitin akabinde bakanlığımızca Ayvalık Belediyesi belediye şirketinin vazifelileri hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma hala devam ediyor. Gözaltına alınan şahıslardan Rana İzdeş’in barınma ve lojistik destek sağladığı evinde yapılan aramalarda, MLKP terör örgütü eş başkanı Başak Şahin Duman ve Bursa’da aksiyon yapan örgüt mensubu Dilek Arsu’nun parmak izleri bulundu. Rana İzdeş’in 2012 yılında CHP Ayvalık İlçe Teşkilatı İdare Heyeti üyesi olduğu belirlenmiş; Ayvalık Belediyesi’ne bağlı Park Cafe isimli sosyal tesislerde sorumlu olarak çalıştığı, SGK kaydının ise adı geçen belediye şirketinde olduğu anlaşılmıştır. Tuğba Erol isimli şahsın Cebrail Gündoğdu isimli örgüt mensubuna yer temin ettiği, ikametinde yapılan aramalarda Cebrail Gündoğdu’nun parmak izlerinin tespit edildiği, şahsın Ayvalık Belediyesi’ne bağlı tekrar birebir şirkette çalıştığı, CHP Ayvalık Bayan Kolları üyesi olduğu anlaşılmıştır. Umur Özgültekin isimli şahsın MLKP terör örgütünün silahlı hücresinin üyesi ve Bursa saldırısını gerçekleştiren Cebrail Gündoğdu isimli örgüt mensubunun barınma ve lojistik gereksinimlerini karşıladığı kamera imajları ile tespit edilmiştir. Bu kişinin de CHP Ayvalık Teşkilatı üyesi olduğu anlaşılmıştır.”

“Ataşehir Belediyesinden 125 kişinin cürüm kayıtlarının olduğu tespit edildi”

İstanbul Ataşehir Belediyesi ile ilgili de açıkmalarda bulunan Bakan Soylu, “Bir başka soruşturmamız İstanbul Ataşehir Belediyesi ile ilgilidir. ‘Ataşehir Belediye Başkanlığının 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren personel, imar, ihale, yapı ruhsatları ile işyeri açma ve çalışma ruhsatları iş ve işlemleri ile ilgili olarak özel teftiş yapılmıştır. Bu özel teftiş kapsamında ‘Ataşehir Belediyesi DHKP/C’ye çalışıyor’ başlıklı haberler üzerine mülkiye müfettişliğince yürütülen incelemelerde belediyede ve iştiraki olan ‘Atabel ve Ataper’ isimli şirketlerinde çalışanlardan toplam 125 kişinin silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütü propagandası yapmak, silahla yağmalamak, silahla yaralamak, resmi dokümanda sahtecilik, hırsızlık, dolandırıcılık, tefecilik, cinsel taciz, göçmen kaçakçılığı, uyuşturucu yahut uyarıcı unsur imal etmek, ticaretini yapmak ve kullanmak üzere kabahatlerden kayıtlarının bulunduğu tespit edilmiştir” ifadelerine yer verdi.

“Bakanlığımızca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına cürüm duyurusunda bulunulmuştur”

Belediye bünyesinde terör örgütleriyle bağı olan kişilerle ilgili suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Bakan Soylu, “2019 yılından evvel işe başlatılmış olan 16 çalışanın terör örgütleriyle irtibat ve iltisakının olduğu, bunlardan 3 kişinin DHKP/C terör örgütüyle, 13 kişinin ise öteki terör örgütleriyle irtibat ve iltisakının olduğu; 2019 yılından sonra işe başlatılan 13 çalışanın kendisi yahut birinci derecede yakınlarının terör örgütleriyle irtibat ve iltisakının olduğu, bunlardan 1’inin DHKP/C, 1’inin FETÖ, 7’isinin PKK/KCK, 1’inin TKEP/L, 1’inin TKPM/L, 1’inin MKP ve 1’inin El-Kaide ile irtibat ve iltisakının olduğu tespit edilmiştir. Bu şahısların Ataşehir Belediyesinin zımnilik içeren ünitelerinde cinsel taciz cürmünden kaydı olan bireylerin ise bayan ve çocukların ağır olarak bulunduğu alanlarda hizmet sunan park ve bahçeler müdürlüğü, bayan ve aile müdürlüğü üzere hassas ünitelerde çalıştırıldığı görülmüştür. Sorumluluğu bulunan vazifeliler ile ilgili tevdi raporu düzenlenmiş ve Bakanlığımızca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına hata duyurusunda bulunulmuştur” dedi.

Terör propagandası yapan ‘DİAYDER’ ile ilgili açıklama

Bakan Soylu, Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (DİAYDER) de terörle iç içe olduğunu ifade ederek, “Bir öbür tespit daha evvel de kamuoyu ile paylaştığımız, kısa ismi ‘DİAYDER’ olan Din Alimleri Yardımlaşma Derneği hakkındadır. ‘DİAYDER’, şahsen terörist başının 2008-2009 yıllarında avukat görüşmeleri aracılığıyla örgüt takımlarına ve müzahir oluşumlara yönelik ‘her alanda dernekleşme’ faaliyetlerine tartı verilmesi talimatı sonrası kurulmuş derneklerden biridir. Bilhassa ‘sivil cuma namazı’ ismi altında düzenlenen kitlesel faaliyetlerde ön plana çıktığı, dernek üyesi mahallî din adamlarının sivil cuma namazlarında terör örgütünün, terörist başının propagandasını yaptıkları, devlet aleyhine karalayıcı açıklamalarda bulundukları anlaşılmıştır” şeklinde konuştu.

“Yetkili mahkeme kararıyla dernek kapatılmıştır”

Söz konusu derneğin kapatıldığını söyleyen Bakan Soylu, “DİAYDER’in mülkiye müfettişi ve dernekler denetçisi tarafından denetlenmesi sonucunda derneğin gayesinden saptırılarak dernek ismi altında cürüm işlemeye yer hazırlamak haline geldiği kıymetlendirilerek kapatılması ile dernek yöneticileri hakkında mevzuata ters iş ve süreçleri nedeniyle gerekli isimli ve idari yaptırımların uygulanması için İstanbul ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılıklarına sunulan tevdi raporuna istinaden yetkili mahkeme kararıyla dernek kapatılmıştır” dedi.

“Maaşlarının bir kısmını DİAYDER’e bağışladıkları tespit edilen 5 şahsın da ortalarında bulunduğu toplam 28 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) içerisinde DİAYDER ile bağlantılı kişilerin olduğunu söyleyen Bakan Soylu, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından PKK terör örgütü ilgili başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianameye nazaran dernekle irtibatlı olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinde işe alındığı bedellendirilen 11 bireyden 8’i bir süre İBB birimlerinde çalışmış, gözaltına alındıktan sonra işten çıkartılmışlardır. İstanbul İl Jandarma Komutanlığınca 3 Temmuz 2021 tarihinde 5 ilde eş zamanlı yapılan operasyonda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Personel Daire Başkanlığı bünyesinde gassal olarak görev yaptıkları,

maaşlarının bir kısmını DİAYDER’e bağışladıkları tespit edilen 5 şahsın da ortalarında bulunduğu toplam 28 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır” açıklamasında bulundu.

İBB bünyesindeki 9 kişiye tutuklama

Bakan Soylu, İBB’de görevli 9 kişinin tutuklandığını belirterek, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde gassal olarak vazife yaptıkları tespit edilen ortalarında Mehmet İnan, Aydın Ayhan, Mehmet Emin Aslan isimli 3 şahsın da bulunduğu toplam 9 şahıs tutuklanmış, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde gassal olarak vazife yaptıkları tespit edilen Işık Mehmet Işık ve Fahrettin Ülgün isimli 2 şahsın da ortalarında bulunduğu toplam 8 şahıs konutu terk etmeme cezası ile tutuksuz yargılanmak üzere, 9 şahsın ise isimli denetim kaidesiyle isimli süreci devam etmektedir. Ayrıyeten gassal olarak misyon yapan 5 İBB çalışanının birinci ve ikinci derece aile bireylerinden 4’üne terör cürmünden süreç yapıldığı tespit edilmiştir” diye konuştu.

“İBB’de toplam bin 668 kişi hakkında terör örgütleri ile irtibatlı ve iltisaklı olduklarına dair ilişik kaydı ve adli kayıt bulunduğu tespit edilmiştir”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bin 600’ü aşkın kişinin terör örgütleriyle kontaklı olduklarının tespit edildiğini tabir eden Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“31 Aralık prestijiyle birinci kez işe alınan 25 bin 361 bireyden 15 bin 125 kişi hakkında belediye tarafından hiçbir güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması talebinde bulunulmamış ve ayrıyeten mevzuata nazaran şirketlerde birinci kez işe alınanlar için kıymetlendirme kurulu oluşturulması gerekirken bu da yapılmamıştır. İsimli sicil dokümanları e-Devlet üzerinden alınırken kamu/özel seçeneğinden özel seçeneğinin seçilmesi nedeniyle bu bireylerin büyük çoğunluğuyla ilgili yalnızca özel şirketler için verilen isimli sicil kaydının olduğu, arşiv kaydının ise bulunmadığı anlaşılmıştır. Müfettiş incelemesi başladıktan sonra ise daha evvel güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması talep edilmeyen işçi hakkında İstanbul Valiliğine apar topar arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması talepleri gönderilmeye başlanmıştır. Özel teftişin başlamasından sonra 120 civarında kişi, güvenlik soruşturmaları nedeniyle işten çıkarılmıştır. Emniyet ve UYAP datalarına nazaran birinci kere işe alınan 25 bin 361 bireyden 4 bin 227 kişi hakkında isimli soruşturma ve kovuşturmanın bulunduğu, bunlardan 147 kişi hakkındaki soruşturma ve kovuşturmaların ‘terör örgütleriyle bağlantılı veya Anayasal düzene karşı işlenen suçlardan’ olduğu ve bunlardan 66 kişi hakkında ‘terör örgütleriyle bağlantılı veya Anayasal düzene karşı işlenen suçlardan’ mahkumiyet kararının bulunduğu, ayrıyeten 709 kişinin kendisi hakkında ve 959 kişinin yakınları hakkında olmak üzere toplam bin 668 kişi hakkında terör örgütleri ile irtibatlı ve iltisaklı olduklarına dair ilişik kaydı ve isimli kayıt bulunduğu tespit edilmiştir. Kelam konusu bin 668 kişinin terör örgütlerine nazaran dağılımı ise FETÖ/PDY 875, PKK/KCK 432, DHKP/C 143, THKP/C 66, TKP/ML 64, MLKP 33, DEAŞ 3, El Esas 1 ve başka örgütlerde 51 kişi formundadır.”

“Bakanlığımızca verilen araştırma/ön inceleme onayı üzere mevzuatın emrettiği tüzel süreçler başlatılmıştır”

Konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini aktaran Bakan Soylu, “Özel teftiş sonucunda elde edilen tespitlere nazaran terör örgütleri ile irtibatlı ve iltisaklı bireylerin durumları araştırılmadan ve değerlendirilmeden işe alınmaları nedeniyle sorumluluğu tespit edilen vazifeliler hakkında bakanlığımızca verilen araştırma ön inceleme onayı üzere mevzuatın emrettiği türel süreçler başlatılmıştır. Yürütülen araştırma/ön incelemelerde gelinen basamak prestijiyle kendisi ve yakınları haklarında terör örgütleri ile irtibatlı ve iltisaklı olduklarına dair ilişik kaydı ve isimli kayıt bulunan toplam bin 668 kişi içindeki incelemeye mevzu 505 bireyden 49 kişinin İBB; 2 kişinin İETT, 17 kişinin İSKİ ve 437 kişinin İBB iştiraki şirketler tarafından işe alındığı lakin bu şahıslardan 223 kişinin İBB, 12 kişinin İETT, 33 kişinin İSKİ ve 237 kişinin İBB iştiraki şirketlerde çalıştığı, incelemeye mevzu bu 505 şahıstan 484 kişinin terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı olabileceklerine dair kayıt bulunduğu lakin güvenlik soruşturmaları yapılmadan işe başlatıldıkları belirlenmiştir. İncelemeye bahis olan bu 505 bireyden 36 kişinin kelamda ‘değer ailesi’ mensubu olduğu, 6 kişinin şahsen PKK/KCK terör örgütü ismine kırsal alanda silahlı olarak faaliyet göstermiş olduğu, terör örgütleriyle irtibat ve iltisakları nedeniyle KHK ile kamu misyonundan ihraç edilen 21 kişinin ilgili KHK’larda ‘ihraç edilen bireylerin direkt yahut dolaylı olarak kamu vazifesinde çalıştırılamayacakları’ açıkça belirtilmesine karşın İBB şirketlerinde işe alındıkları tespit edilmiştir” şeklinde konuştu.

“Terör kabahatleri ve anayasal tertibe karşı işlenen kabahatler dışında kalan 456 kişi güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yaptırılmadan işe alınmışlardır”

Süreçle ilgili çalışmaların çok yönlü devam ettiğini kaydeden Bakan Soylu, “Bin 668 bireyden terör hataları ve anayasal nizama karşı işlenen kabahatler dışında kalan cürümlerden hakkında 1 yıl ve üzeri mahkumiyet kararı bulunan 456 kişi tespit edilmiş olup, bunlar da güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yaptırılmadan ve durumları değerlendirilmeden işe alınmışlardır. Ayrıyeten 2016 yılında Şırnak’ta örgüt mensuplarından ele geçirilen dokümanlarda İstanbul Büyükşehir Belediyesinde sosyal hizmet uzmanı olarak çalışan Şafak Duran isimli şahsın terör örgütünün kırsal alanında silahlı olarak faaliyet yürüttüğüne dair fotoğraflarının olduğu tespit edilmiş ve bu kişi İstanbul İl Emniyet Müdürlüğümüzce 27 Nisan’da yürütülen çalışmalarda yakalanarak gözaltına alınmış; isimli makamlara sevk edilen şahıs tutuklanmıştır. Şafak Duran’ın işe alım süreci ile ilgili olarak sorumlulukları tespit edilen İBB vazifelileri hakkında da tevdi raporu düzenlenerek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına hata duyurusunda bulunulmuştur” dedi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort